Ürdün hakkında kısa bilgiler ve Ürdün gezi rehberi

Arkadaşlar herkese merhaba! Bugün ilk yazıma bismillah diyorum 🙂 İlk yazımda sizlere Ürdün seyahatimi anlatmak istiyorum. Ürdün’de 13 gün kaldım ve Couchsurfing programını kullanarak yerel insanların evlerine konuk oldum ve onlarla beraber gezme fırsatım oldu. Arap diline hakim olmam bana yerel kaynaklardan Ülke tarihi ve ülkede gezilmesi gereken yerler hakkında daha derin bilgi sahibi olmamı sağladı. Bu yazımda sizlere;  Ürdün kısa tarihi, Ürdün’de gezilmesi gereken yerler hakkında genel olarak  bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağım. Diğer yazılarımda da Ürdün rehberi, Ürdün’e ne zaman gidilir? konu başlıkları altında sizlere bilgiler vermeye çalışacağım.
Umarım faydalı bir yazı olur ve İlk yazımı beğenirsiniz 🙂

Tarihten önceki pek çok dönemlerin yaşandığı(Cilalı taş, maden, bakır, tunç…), insanlık tarihine ait  çok eski kalıntıların bulunması, tarihte oldukça ilgi çekici olan Enbat’ların(Nebatiler) Petra’yı merkez alarak bir medeniyet kurmaları, M.S 62 yıllarında Romalıların bu ülkeyi işgal etmeleri, H.Z Ömer(Radıyalluhu anh) döneminde bu ülkenin fethedilmesi, Yavuz Sultan Selim’in Mercidabık(1516) savaşıyla Memlüklüleri yenmesiyle Ürdün’ün de  Osmanlı Devleti hükmü altına girmesi ve son olarak da I.Dünya Savaşı sonunda Osmanlı egemnliğinden çıkarak 1921 yılında İngiliz Mandası olarak şekillenmesi ve başına Şerif Hüseyin’in oğlu I.Abdullah’ın geçmesi ülke tarihinin ne derece devinimli bir süreçten geçtiğini göstermekte. Ürdün, tarihte yaşadığı bu  devinimleriyle ve bu ülkede yaşamış geçmiş medeniyetlerin yaptıkları eserler bakımından oldukça ilgi çekici bir ülke olmuş ve bu ilgi çekiciliğini geçmişte sürdürdüğü gibi şimdi de korumaktadır. Gelin bu güzel ülkeyi, bu güzel ülkenin misavirperver ve sıcak kanlı insanlarıyla yaşadığım tecrübeleri  anlatarak birlikte keşfedelim

Ürdün  gezimi anlattığımda; Ürdün nereye bağlı?, Orası bir ülke mi?, Nerede kalıyor? gibi sorularla karşılaşıyorum 🙂 O yüzden ilk başta bir haritayla Ürdün’ü göstermek istiyorum

    Ürdün, haritadan bakıldığında tıpki bir baltaya benzemekte!

İşte haritada görüldüğü gibi Ürdün(Jordan); İşgal altındaki Filistin’in hemen doğusunda, Suriye’nin güneyinde, Suudi Arabistan’ın kuzeyinde kalmaktadır. Kudüs’e olan yakınlığı itibariyle oldukça önemlidir. Üstelik Amman’ın Salt bölgesinden Kudüs, rahatlıkla görülebilmektedir.

Ürdün Rehberi:

Ürdün! Eğer hiç tanımadığınız insanlar sizi  evlerine davet ediyorlarsa, Bir lokantada yemek yedikten sonra Türkiye’den geldiğiniz öğrenildikten sonra size hesap indirimi yapılıyor veya ücret talep edilmiyorsa, Herhangi biriyle tanıştıktan sonra Türkiye’den geldiğinizi öğrenir ve size söylediği ilk sözleri: Plolat Alemdar ve Türk dizilerinden öğrendikleri Türkçe kelimeler olursa ve insanlar sizin dininizi,ırkınızı ve nereden geldiğinizi hiç sormadan sadece insan olduğunuz için yardımcı olmaya çalışıyorsa Ürdün’e hoşgeldiniz!!

Lafı hiç uzatmadan sizlere Ürdün’de gezilecek yerleri anlatmak ve Ürdün gezinizde sizlere ilham olmak istiyorum.

 

Bu fotoğraf, size Ürdün’de gezilecek yerleri genel olarak şehirleri ile beraber göstermektedir. Bunu sizinle paylaşmamın daha faydalı olduğunu düşündüm.

Eğer ki, benim fazla zamanım yok veya fazla param yok şöyle  5 günlük Ürdün turu bana yeter diyorsanız veya Ben Ürdün’ün kuzeyindeki ve güneyindeki bütün önemli yerlerini ziyaret edeceğim diyorsanız  size önereceğim iki ayrı rotam olacak.

1’inci rota: Türkiye çıkışlı uçuşunuzla Gılgamış destanında adı geçen Akabe şehrindeki havalimanına iniş yapabilirsiniz.(Rota verirken bile kültür paylaşımı yaparım:)
Böylelikle Akabe’de yarım gününüzü veya bir gününüzü ayırıp geri kalan 4 gününüzü Vad-i Rum ve Petra’ya ayırabilirsiniz.
2’nci rota: Başkent Amman’a gelebilir buradan kuzeye doğru giderek Roma’dan kalma antik kent olan ve İzmir Efes Antik kentini Andıran Ceraş’ı ziyaret edebilir. Ardından da Selehaddin Eyyubi’nin Kudüs’ün fethini kolaylaştırmak için yaptığı meşhur Aclun kalesini ziyaret edebilirsiniz. Daha da kuzeye gitmek isterseniz İrbid şehrini de ziyaret edebilirsiniz.

Gezimize öncelikle güneyde bulunan Akabe şehrinden başlayalım. Eğer Ürdün’ü baştan sona gezmeyi planlıyor veya Vad-i Rum,Petra,Amman,Ölü Deniz(Lut Gölü) yapıp bitirmek istiyorsanız Akabe havalimanından inip kuzeye doğru rota izledikten sonra Amman Queen Alia(Kraliçe Aliya) uluslararası havalimanından dönüş yapmanız daha iyi olacaktır.

İrbid: İrbid nufüs bakımından başkent Amman’dan sonra Ürdün’ün en büyük 2’nci şehridir. 2015 nüfus sayımına göre şehirdeki nüfus beş yüz iki bin civarındadır.
Ayrıca Ürdün’deki köy sayısı 500’ün üzerindedir. Şehir doğal güzellikleri ve şelaleriyle de öne çıkmaktadır. Şehirde sanayi oldukça gelmiş durumda. İrbid, başkent Amman’a 71 kilometre uzaklıktadır.
Şehirde, 1976’da inşaa edilen ortadoğunun en büyük kütüphanelerinden biri olan Mekteb-i Hüseyniye kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphane İrbid üniversitesinin içindedir.

Üstelik İrbid, geçmişte yapılan İslam fetihleri için merkez konumunda olmuştur. Bu yüzden şehirde, romalılardan kalma eserler olduğu gibi İslam medeniyetine ait eserler de vardır.

İrbid’de gezilecek yerler

Ümmül Kays: İrbid’de gezilecek yerler listemizin en başında Ummul Kays beldesi  gelmektedir. Eğer İrbid’e gelirseniz Romalılardan kalma, şehri savunma amaçlı yapılmış olan bu beldeyi görmeden asla gitmeyin. Zaten şehirde gezilecek çoğu yerler bu beldede kalıyor. Ummul Kays, Suriye Filistin arasındaki ticaret yolunu koruma amaçlı yapılmıştır.
Önemli yerler: Müdebricil garbi veya cenubi(Batı roma amfi tiyatrosu),Bizans kilisesi, Bizans kilisesi kalıntıları,Roma hamamları

1) Müdebricil Garbi: M.S 2’nci yy’de Romalılar tarafından yapılmış üç bin kişilik amfi tiyatrodur. Bu amfi tiyatronun içerisinde, Yunan mitolojisinde şans ve mutluluk tanrıçası diye geçen Tayki’nin mermerden yapılmış heykeli bulunmuştur

                                                 Romalılardan kalma antik tiyatro. Müdebricil Garbi(Roma’dan kalma eski amfi tiyatro)

2)Bizans’tan kalma kilise kalıntıları

                                              Romalılar tarafından yapılan kiliseden bugüne kalanlar

3)Romadan kalma hamamlar: Müblita caddesinin yakınında olan Roma’dan kalma bu eski hamamlar oda oda ayrılmıştır. Üstelik kıyafet değiştirmek için bile odalar yapılmıştır. Tabii bu odalarda da hiyerarşi söz konusu! Odalar normal halk için ayrı elit kesim için ayrı inşaa edilmiştir.

 

4)Eski Bila Kenti: İrbid’in kuzeyine arabayla yarım saat uzaklıkta olan bu tarihi belde, Liva-il Ağvar bölgesinde yer alıyor.
Bu şehirde Taş devrinden ve Roma döneminden kalma birçok tarihi eserlere rastlamak mümkün. Eğer eski eserleri görmeyi seviyorsanız burası tam size göre!

5)Darul Saray Müzesi: Osmanlı devleti tarafından yapılan bu güzel bina zamanında o bölge üzerinden hac yolculuğu yapanların dinlenme ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için inşaa edilmiş. Bugün ise müze olarak kullanılan bu yapı Ürdün tarihi hakkında önemli objeler bulundurmakta6)İrbid Doğal Müzesi: 
Bu müze de bize Ürdün’ün doğal yaşamı hakkında geniş bilgiler vermektedir. Gerek asırlar öncsinde Ürdün’de yaşamış gerekse günümüzde Ürdün’de yaşayan canlılar hakkında bize bilgi vermektedir.

Leave a Reply