Aclun

Aclun; Başkent Amman’a 76, yakın zamanlarda İngiltere prensinin Ürdün’de ziyaret ettiği ilk şehir olan ve tıpkı İzmir’deki Efes antik kentini andıran Ceraş şehrine ise sadece 20 kilometre uzaklıktadır. Aclun, ülenin kuzeyinde kalmaktadır. Aclun; Kudüs,Suriye,Lübnan ve Akdeniz’e bir geçit olduğundan tarih boyunca Bizans, Hulefâ-yi Râşidîn,Memlüklüler ve Osmanlılar için stratejik bir öneme sahip olmuştur. Hulefâ-yi Râşidîn döneminde fethedilen Aclun, Selehaddin Eyyubi tarafından Bizans saldırılarına karşı savunulmuştur.
1260 yıllarında Aclun, Moğollar tarafından yağmalandı. Ancak Türk Sultan Baybars burayı tekrar  fethettiBir önceki yazımda Ürdün hakkında genel bilgiler vermiştim. Bu yazımda da Ürdün’ün turist akınına uğrayan Aclun şehrinden bahsedeceğim.
Aclun hakkında pek fazla Türkçe mağlumat bulunmasa da burası önemini hâlen korumaktadır. Şehirin ismi hemen merkezde bulunan ve Selehaddin Eyyubi tarafından bizans saldırılarına karşı savunma amaçlı ve Kudüs’ün fethini kolaylaştırması için yapılan Aclun Kalesi’nden gelmektedir. (Kale 1184 yılında inşaa ettirilmiştir.)

Aclun Kalesi

Aclun Kalesi-Kalenin hemen giriş yeri

Aclun şehrine, beni misafir eden arkadaşım Mahmut’un arkadaşının arabasıyla gitmiştik oradan sonra da Ceraş antik kente uğradık. Aslında Aclun küçük bir şehir ve şehirde görebileceğiniz yerler, adı geçen bu kale ve bir de Memlüklüler döneminde inşaa edilmiş olan Büyük Aclun Camii var. Ancak yine de bu iki eser için Aclun’a gitmeye değer.
O kalenin tepesine çıkıp oradaki manzarayı izlemelisiniz. Özellikle de kalenin içinde bulunan müzeyi ziyaret edip tarihi, Eyyubilerden bakır çağına kadar dayanan eserleri görmelisiniz.
Kalenin yapısını öğrenince insan gerçekten hayran kalıyor. Zira yağmur sularından istafede etmek için kalede mühendislik harikalarından sayılacak bir sistem yapılmış.
Kalede düşünülmeyen hiçbir şey yok gibi! Dışarıya bakan pencereler dar yapılmış ki bu sayede düşmana farkedilmen ok atmak ve düşman oklarından korunmak amaçlanmış.
Emin olun kalede Araplardan çok batılı turistleri göreceksiniz. Lütfen buralara sizde gelin!

İşte! Eyyubi'nin askerleri ,Bizans askerlerine buradan ok atıyorlardı

İşte! Eyyubi’nin askerleri, Bizans askerlerine buradan ok atıyorlardı

 

Üst kata çıkarken

Üst kata çıkarken

 

Kale içinden

Kale içinden

 

Kaleden, düşman kuvvetlerine mancınık vasıtasıyla atılan taşlar

Kaleden, düşman kuvvetlerine mancınık vasıtasıyla atılan taşlar

 

Büyük Aclun Camii

Büyük Aclun Camii

Büyük Aclun Camii Memluk sultanı  Es-salih Eyüp tarafından inşa ettirilmiş tek minareli bir camiidir.

Leave a Reply